LT-1510-510-125
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT-1510-510-125
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH TOGGLE
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Type :
Standard Round
Product Status :
Active
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.70mm Dia
Package :
Bulk
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
LT
Illumination :
Illuminated
Ingress Protection :
Actuator Length :
18.16mm
Switch Function :
On-Off
Bushing Thread :
Voltage Rating - AC :
125 V
Electrical Life :
50,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Features :
Termination Style :
Solder Lug
Actuator Material :
Voltage Rating - DC :
28 V