LSXNE2424KKT1R0NN
Mfr.Part #
LSXNE2424KKT1R0NN
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1UH 1.41A 84 MOHM SMD
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.4 mm
Frequency - Self Resonant :
106MHz
Current Rating (Amps) :
1.41 A
Width :
2.4 mm
DC Resistance (DCR) :
84mOhm Max
Series :
LSXN
Tolerance :
±30%
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension :
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Inductance :
1 µH
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
LSXNE2424KKT1R0NN
TAIYO YUDEN LSXNE2424KKT1R0NN
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD