LST5505VL2NT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LST5505VL2NT1
Manufacturer
Littelfuse
Description
VARISTOR SPD 550V 50KA SURGE
Stock
144
In Stock :
144
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Capacitance :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Diameter :
Lead Spacing :
5.08 mm
Mounting Style :
PCB
Termination Style :
Radial
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product Category :
Varistors
Subcategory :
Varistors
Type :
Type 1, Type 2, Type 4
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
200 kA
Form :
Module Only
Brand :
Features :
Thermally Protected
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
LST
Product :
MOV
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
550VAC
Peak Surge Current :
50 kA
Clamping Voltage :
1.5 kV
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Protection Rating (VPR) :
1.5 kV