LSIC2SD170B10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSIC2SD170B10
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SIC SCHOTTKY 1700V 10A
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Package :
Tube
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Technology :
SiC
Current - Average Rectified (Io) :
31A
Capacitance @ Vr, F :
757pF @ 1V, 1MHz
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 μA @ 1700 V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product :
Schottky Silicon Carbide Diodes
Vf - Forward Voltage :
1.5 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
TO-247-2
Packaging :
Tube
Series :
Supplier Device Package :
Mounting Style :
Through Hole
Brand :
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 10 A
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1700 V
Datasheets
LSIC2SD170B10
Littelfuse LSIC2SD170B10
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8 V @ 10 A -55°C ~ 175°C 100 μA @ 1700 V Tube TO-247-2 Through Hole
LSIC2SD170B10 Overview
LSIC2SD170B10 Features
LSIC2SD170B10 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
LSIC2SD170B10 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB