LSDND4040MKT1R0MM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSDND4040MKT1R0MM
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 4.5A 360 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current - Saturation (Isat) :
5A
Application :
General Electronic Equipment
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Q @ Freq :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
LSDN
Length :
4 mm
DC Resistance (DCR) :
36mOhm Max
Core Type :
Wirewound
Product :
Power Inductors
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Width :
4 mm
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps) :
4.5 A
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Product Type :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Shielding :
Shielded
Features :
Material - Core :
Metal
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Height :
1.2 mm
Inductance :
1 µH
Frequency - Self Resonant :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Nonstandard
Product Category :
Power Inductors - SMD
Brand :
Datasheets
LSDND4040MKT1R0MM
TAIYO YUDEN LSDND4040MKT1R0MM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD