LSAPB2520KKT1R5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSAPB2520KKT1R5M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 78 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Termination :
Standard
Saturation Current :
3000 mA
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Test Frequency :
2 MHz
Current Rating (Amps) :
2.4 A
Series :
LSAP
Width :
2 mm
Material - Core :
Metal
Tolerance :
±20%
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Type :
Wire Wound
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Core Material :
Metal
Product Type :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Application :
High Current
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
78mOhm Max
Height :
1 mm
Product :
Power Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3A
Length :
2.5 mm
Inductance :
1.5 µH
Datasheets
LSAPB2520KKT1R5M
TAIYO YUDEN LSAPB2520KKT1R5M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD