LS1808N120K302NTM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LS1808N120K302NTM
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 250VAC C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250VAC
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
12pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 250
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
X2, Y3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Height :
2.03mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Safety
Multilayer :
Custom Capabilities :
Consult Factory
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Length :
4.57mm
Width :
2.03mm
Datasheets
LS1808N120K302NTM
Knowles Precision LS1808N120K302NTM
12pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
LS1808N120K302NTM Overview
A program's size/dimension is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm for this device.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE(V): 250.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
LS1808N120K302NTM Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm