LS1581-33-BL-BL-024
Mfr.Part #
LS1581-33-BL-BL-024
Product Category :
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Actuator Marking :
No Marking
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features :
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Illumination Type, Color :
Incandescent, Clear/Green
Electrical Life :
25,000 Cycles
Circuit :
SPDT
Voltage Rating - AC :
125 V
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - DC :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm