LS1564-34-BL-BL-012
Mfr.Part #
LS1564-34-BL-BL-012
Product Category :
Package :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Factory Lead Time :
4 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Electrical Life :
50,000 Cycles
Ingress Protection :
Voltage Rating - DC :
28 V
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Switch Function :
On-Off-On
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue/Clear/Green
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Termination Style :
Screw Terminal
Reach Compliance Code :
Compliant
Color - Actuator/Cap :
Black
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Product Status :
Active
Features :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Circuit :
SPDT
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Voltage Rating - AC :
125 V