LS1534-30-BL-BL-024
Mfr.Part #
LS1534-30-BL-BL-024
100,000 Cycles
Termination Type :
Screw
Switch Action :
Momentary
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Circuit :
SPST-NO
Surface Mount :
No
Features :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Contact Current(AC)-Max :
15 A
Termination Style :
Screw Terminal
Electrical Life :
25,000 Cycles
Illumination :
GREEN LAMP
Product Status :
Active
Actuator Marking :
No Marking
Reach Compliance Code :
Compliant
Body Length or Diameter :
43.18 mm
Illumination Type, Color :
Incandescent, Green
Contact Current(DC)-Max :
15 A
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Switch Function :
Off-Mom
Body Breadth :
24.38 mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Ingress Protection :
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Pbfree Code :
yes
Package :
Bulk
Mounting Feature :
Panel Mount
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
28VDC
Body Height :
27.53 mm
Voltage Rating - DC :
28 V