LS1531-23-BL-BL-012
Mfr.Part #
LS1531-23-BL-BL-012
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC :
125 V
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Product Status :
Active
Voltage Rating - DC :
28 V
Electrical Life :
25,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Series :
LS
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Color - Actuator/Cap :
Black
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC