LS1514-15-BL-BL-120
Mfr.Part #
LS1514-15-BL-BL-120
Product Category :
Termination :
Screw
Min Operating Temperature :
-17.8 °C
Voltage Rating - DC :
28 V
Switch Function :
On-Off
Color - Actuator/Cap :
Black
Electrical Life :
50,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
RoHS :
Compliant
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Type, Color :
Neon, Clear/Red
Mount :
Panel
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Illumination Voltage (Nominal) :
120 VAC
Max Operating Temperature :
65.6 °C
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination Type :
Lamp, Neon
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C