LS1514-15-BL-BL-012
Mfr.Part #
LS1514-15-BL-BL-012
Illumination Type, Color :
Incandescent, Clear/Red
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Current Rating (Amps) :
15A (AC/DC)
Termination Style :
Screw Terminal
Color - Actuator/Cap :
Black
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Circuit :
SPST
Package :
Bulk
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Voltage Rating - AC :
125 V
Switch Function :
On-Off
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Features :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
28 V