LS1514-01-BL-BL-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LS1514-01-BL-BL-250
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Actuator Marking :
No Marking
Package :
Bulk
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Features :
Switch Function :
On-Off
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Termination Style :
Screw Terminal
Operating Temperature :
-17.8°C ~ 65.6°C
Ingress Protection :
Series :
LS
Circuit :
SPST
Product Status :
Active
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Current Rating (Amps) :
15A (AC)