LRA511-RS-1/012V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRA511-RS-1/012V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
RoHS :
Compliant
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Termination :
Quick Connect
Ingress Protection :
Mechanical Life :
100 kcycles
Series :
LRA
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Features :
Actuator Marking :
No Marking
Min Operating Temperature :
0 °C
Circuit :
SPST
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Switch Function :
On-Off
Max Voltage Rating (DC) :
30 V
Color - Actuator/Cap :
Red
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Throw Configuration :
SPST
Voltage Rating - DC :
30 V
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
10A (AC)