LQW2BAN75NG00L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQW2BAN75NG00L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2015 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 75NH 1.1A 280MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
1.1A
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2015 Metric)
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
No
Type :
Wirewound
Series :
LQW2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
68
Inductance :
75nH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance Frequency - Test :
200MHz
Q @ Freq :
68 @ 500MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Test Frequency :
200MHz
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated Current-Max :
1.1A
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.082Lx0.060W 2.09mmx1.53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
280mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
1.45GHz