LQW18CNR12J00D
Mfr.Part #
LQW18CNR12J00D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 1.1A 85 MOHM SMD
Fixed Inductors
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
No
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
3.997283mg
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
120nH
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Military Standard :
Not
Series :
LQW18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
DC Resistance (DCR) :
85mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
1.1A
Inductance Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
1.1A
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
DC Current :
1.1A
Depth :
950μm
Test Frequency :
10MHz
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C