LQW18AS51NG0ZD
Mfr.Part #
LQW18AS51NG0ZD
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 51NH 600MA 270MOHM SMD
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LQW18
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Test Frequency :
200MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Current Rating (Amps) :
600mA
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Rated Current-Max :
0.6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Inductance :
51nH
Factory Lead Time :
7 Weeks
Tolerance :
±2%
Q @ Freq :
35 @ 200MHz