LQW18AS27NG00D
Mfr.Part #
LQW18AS27NG00D
Description
FIXED IND 27NH 600MA 220MOHM SMD
Fixed Inductors
Series :
LQW18
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Current-Max :
0.6A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Material - Core :
Non-Magnetic
Current Rating (Amps) :
600mA
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Test Frequency :
250MHz
Inductance :
27nH
Q @ Freq :
40 @ 250MHz