LQW18AS18NJ0CD
Mfr.Part #
LQW18AS18NJ0CD
Description
FIXED IND 18NH 700MA 170MOHM SMD
Fixed Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
LQW18AS
Inductance Tolerance :
± 5%
Features :
Inductance :
18 nH
Product Width :
0.8mm
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Termination :
Standard
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
700 mA
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
LQW18
Height :
0.8 mm
Core Material :
Ferrite
Material - Core :
Air
Self Resonant Frequency :
3.1GHz
Length :
1.6 mm
Brand :
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Product Length :
1.6mm
Mounting Style :
PCB Mount
Saturation Current :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±5%
Product :
RF Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielding :
Unshielded
Murata
Type :
Wirewound
Product Height :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
Product Category :
RF Inductors - SMD
Core Type :
Wirewound
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Width :
0.8 mm
Frequency - Self Resonant :
3.1GHz