LQW18AN7N2C8ZD
Mfr.Part #
LQW18AN7N2C8ZD
Description
FIXED IND 7.2NH 1.9A 40MOHM SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
38 @ 250MHz
Tolerance :
±0.2nH
Rated Current-Max :
1.9A
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Material - Core :
Non-Magnetic
Current Rating (Amps) :
1.9A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
6.65GHz
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
LQW18
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Inductance :
7.2nH
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ