LQW18AN47NJ00D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQW18AN47NJ00D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47NH 380MA 290MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Material - Core :
Non-Magnetic
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max DC Current :
380mA
Pbfree Code :
yes
Depth :
1mm
Test Frequency :
100MHz
Height :
1mm
Inductance :
47nH
Frequency - Self Resonant :
2.6GHz
HTS Code :
RMS Current (Irms) :
380mA
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current :
230mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
3.005049mg
Resistance :
290mOhm
Termination :
SMD/SMT
Special Feature :
Q MEASURED AT 200 MHZ
Series Resistance :
290mOhm
Q Factor :
38
Number of Functions :
1
Current Rating :
380mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Military Standard :
Not
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
DC Current :
380mA
Case Code (Imperial) :
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
Terminal Shape :
ONE SURFACE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
38 @ 200MHz