LQW15AN7N5J8ZD
Mfr.Part #
LQW15AN7N5J8ZD
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 7.5NH 1.7A 50MOHM SMD
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
1.7A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Material - Core :
Non-Magnetic
Test Frequency :
100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
7GHz
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Inductance :
7.5nH
Tolerance :
±5%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Series :
LQW15
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
1.7A