LQW15AN72NJ00D
Mfr.Part #
LQW15AN72NJ00D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 72NH 135MA 2.1 OHM SMD
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Depth :
600μm
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Mount :
e3
Shielding :
No
Weight :
793.786648μg
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q Factor :
20
Number of Functions :
1
Current Rating :
135mA
Height :
500μm
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
135mA
Inductance :
72nH
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
20 @ 150MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Frequency - Self Resonant :
2.5GHz
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
100MHz
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Special Feature :
Q MEASURED AT 150 MHZ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Air
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
LQW15
DC Current :
135mA