LQP15MN1N8B02D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQP15MN1N8B02D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8NH 280MA 200MOHM SM
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
500MHz
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Tolerance :
±0.1nH
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
LQP15
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max DC Current :
280mA
Type :
Thick Film
Shielding :
No
Inductance :
1.8nH
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q Factor :
13
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Non-Magnetic
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Case Code (Metric) :
1005
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
350μm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
0402
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
600μm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
DC Current :
280mA
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Current Rating :
280mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Datasheets
LQP15MN1N8B02D
Murata Electronics LQP15MN1N8B02D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD