LQP03TN4N2B02D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQP03TN4N2B02D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.2NH 350MA 400MOHM SM
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
LQP03
DC Current :
350mA
Q @ Freq :
14 @ 500MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
5.3GHz
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
4.2nH
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Rated Current-Max :
0.35A
Type :
Thick Film
Test Frequency :
500MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Depth :
330μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Shielding :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
14
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating :
350mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1nH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Composition :
Thin Film
Datasheets
LQP03TN4N2B02D
Murata Electronics LQP03TN4N2B02D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD