LQP03TG2N9B02D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQP03TG2N9B02D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.9NH 450MA 250MOHM SM
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
500MHz
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Series :
LQP03
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±0.1nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Mount :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.45A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Material - Core :
Non-Magnetic
Inductance :
2.9nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Composition :
Thin Film
Current Rating :
450mA
Number of Terminations :
2
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1 NANO HENRY
Type :
Thick Film
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Test Frequency :
500MHz
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Datasheets
LQP03TG2N9B02D
Murata Electronics LQP03TG2N9B02D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD