LQP02TQ2N4B02D
Mfr.Part #
LQP02TQ2N4B02D
Description
FIXED IND 2.4NH 370MA 400MOHM SM
WRAPAROUND
Material - Core :
Non-Magnetic
DUAL ENDED
Q Factor :
10
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Height :
200μm
Test Frequency :
500MHz
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
Current Rating :
370mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1nH
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mount :
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.009 0.23mm
Number of Functions :
1
Max DC Current :
370mA
Frequency - Self Resonant :
13GHz
Inductance :
2.4nH
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Datasheets
LQP02TQ2N4B02D
Murata Electronics LQP02TQ2N4B02D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD