LQP02TN3N7B02D
Mfr.Part #
LQP02TN3N7B02D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.7NH 180MA 1.3OHM SMD
Fixed Inductors
Type :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
1
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Test Frequency :
500MHz
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.009 0.23mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Case/Size Code :
Current Rating :
180mA
Mount :
Surface Mount
Inductance :
3.7nH
Shielding :
No
Tolerance :
±0.1nH
DC Current :
180mA
Series :
LQP02
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
220μm
Construction :
RECTANGULAR
Material - Core :
Non-Magnetic
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Rated Current-Max :
0.18A
HTS Code :
Mounting Type :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Resistance :
1.3Ohm
Case Code (Metric) :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Datasheets
LQP02TN3N7B02D
Murata Electronics LQP02TN3N7B02D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD