LQP02TN1N2B02D
Mfr.Part #
LQP02TN1N2B02D
Description
FIXED IND 1.2NH 220MA 600MOHM SM
Test Frequency :
500MHz
Rated Current-Max :
0.22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Height Seated (Max) :
0.009 0.23mm
Inductance :
1.2nH
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Construction :
RECTANGULAR
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Tolerance :
±0.1nH
Material - Core :
Non-Magnetic
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Depth :
220μm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
DC Current :
220mA
Current Rating :
220mA
Datasheets
LQP02TN1N2B02D
Murata Electronics LQP02TN1N2B02D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD