LQP02HQ6N2H02E
Mfr.Part #
LQP02HQ6N2H02E
Description
FIXED IND 6.2NH 300MA 400MOHM SM
1
Current Rating :
300mA
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Test Frequency :
500MHz
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±3%
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Rated Current-Max :
0.3A
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Material - Core :
Non-Magnetic
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Inductance :
6.2nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.013 0.32mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
LQP02HQ6N2H02E
Murata Electronics LQP02HQ6N2H02E
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD