LQP02HQ20NH02L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQP02HQ20NH02L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 20NH 140MA 2.26OHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±3%
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
140mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
12
Type :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Shielding :
No
Q @ Freq :
12 @ 500MHz
Series :
LQP02
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Test Frequency :
500MHz
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.14A
Inductance :
20nH
Height Seated (Max) :
0.013 0.32mm
DC Resistance (DCR) :
2.26Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Frequency - Self Resonant :
3GHz
Datasheets
LQP02HQ20NH02L
Murata Electronics LQP02HQ20NH02L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD