LQP02HQ1N6B02E
Mfr.Part #
LQP02HQ1N6B02E
Description
FIXED IND 1.6NH 700MA 80MOHM SMD
Test Frequency :
500MHz
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Tolerance :
±0.1nH
Frequency - Self Resonant :
14GHz
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Number of Functions :
1
Current Rating :
700mA
Q @ Freq :
14 @ 500MHz
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
14
Rated Current-Max :
0.7A
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Height Seated (Max) :
0.013 0.32mm
Material - Core :
Non-Magnetic
Inductance :
1.6nH
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Datasheets
LQP02HQ1N6B02E
Murata Electronics LQP02HQ1N6B02E
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD