LQP02HQ18NH02E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQP02HQ18NH02E
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 160MA 1.63OHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
1.63Ohm Max
Series :
LQP02
Test Frequency :
500MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Non-Magnetic
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.013 0.32mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±3%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
160mA
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant :
3.7GHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Inductance :
18nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Number of Functions :
1
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Thick Film
Rated Current-Max :
0.16A
Mount :
Surface Mount
Datasheets
LQP02HQ18NH02E
Murata Electronics LQP02HQ18NH02E
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD