LQM2HPN2R2NJCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQM2HPN2R2NJCL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 219 MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Test Frequency :
1MHz
Number of Functions :
1
Type :
Multilayer
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
1A
Max DC Current :
1.3A
DC Resistance (DCR) :
219mOhm Max
Tolerance :
±30%
Case Code (Metric) :
Height :
900μm
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.2mm
Core Material :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
LQM2
DC Resistance (DCR) (Max) :
0.175Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Physical Dimension :
L2.5XB2.0XH1.1 (mm)/L0.098XB0.079XH0.043 (inch)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Inductance :
2.2μH
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Length :
2.5mm
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
LQM2HPN2R2NJCL
Murata Electronics LQM2HPN2R2NJCL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD