LQM2HPN1R0MJ0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQM2HPN1R0MJ0L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.5A 113 MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
DC Resistance (DCR) :
113mOhm Max
Shielding :
yes
Inductance :
1μH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LQM2
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Max Supply Voltage :
3.6V
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current :
150mA
Current Rating :
1.5A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Min Supply Voltage :
1.9V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 25% TOLERANCE
Nominal Supply Voltage (DC) :
3V
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.1mm
Type :
Multilayer
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Test Frequency :
1MHz
Core Material :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Max DC Current :
1.5A
Depth :
2.2mm
DC Current :
1.5A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Data Rate :
1 Mbps
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
LQM2HPN1R0MJ0L
Murata Electronics LQM2HPN1R0MJ0L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD