LQM21PN1R5MEHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQM21PN1R5MEHD
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 1.5A 125MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
550mA
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Height Seated (Max) :
0.041 1.05mm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
2
Rated Current-Max :
1.5A
DC Resistance (DCR) :
125mOhm Max
Series :
LQM21
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1MHz
Type :
Multilayer
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Inductance :
1.5μH
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
1.5A
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
LQM21PN1R5MEHD
Murata Electronics LQM21PN1R5MEHD
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD