LQH2MCN4R7M02L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQH2MCN4R7M02L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 300MA 1.04OHM SM
Stock
575
In Stock :
575
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
1MHz
Case Code (Metric) :
2016
Material - Core :
Ferrite
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Inductance :
4.7μH
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Max DC Current :
300mA
Tolerance :
±20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
0806
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
900μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Construction :
Chip Coil
Resistance :
800mOhm
Shielding :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
LQH2
Weight :
10.007382mg
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
DC Current :
300mA
Current Rating :
300mA
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
1.04Ohm Max
Depth :
1.8mm