LQH2HPN2R2MDRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQH2HPN2R2MDRL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 820MA 408MOHM SM
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.82A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
DC Resistance (DCR) :
408mOhm Max
Test Frequency :
1MHz
Current - Saturation :
850mA
Inductance :
2.2μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
820mA
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm