LQG15WZ2N3C02D
Mfr.Part #
LQG15WZ2N3C02D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 2.3NH 1A 70 MOHM SMD
Fixed Inductors
Height :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Murata
Supplier Device Package :
Packaging :
MouseReel
Product Length :
1mm
Series :
LQG15
Length :
1 mm
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Tolerance :
±0.2nH
Base Product Number :
LQG15WZ
Product Type :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
7GHz
Features :
Self Resonant Frequency :
7GHz
Product Height :
0.5mm
Current - Saturation (Isat) :
Product Category :
RF Inductors - SMD
Product :
RF Inductors
Termination :
Standard
Material - Core :
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
RoHS :
Details
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
0.6 mm
Inductance :
2.3 nH
Type :
Multilayer
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductance Tolerance :
± 0.2nH
Core Type :
Wirewound
Product Width :
0.6mm
Core Material :
Air
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)