LQG15WH56NG02D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQG15WH56NG02D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56NH 180MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Murata
Height :
0.5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Self Resonant Frequency :
1.2GHz
Product :
RF Inductors
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Product Category :
RF Inductors - SMD
Core Type :
Wirewound
Product Height :
0.5mm
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length :
1mm
Core Material :
Air
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductance :
56 nH
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance Tolerance :
± 2%
Termination :
Standard
Tolerance :
±2%
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
Material - Core :
Product Status :
Active
Product Type :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Width :
0.6mm
Length :
1 mm
Series :
LQG15
Width :
0.6 mm
Type :
Multilayer
Brand :
Current Rating (Amps) :
180 mA
Test Frequency :
100 MHz
Base Product Number :
LQG15WH
Application :
Automotive
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Qualification :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package :
Saturation Current :
Inductance Frequency - Test :
100 MHz