LPV-100-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPV-100-12
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CV AC/DC 12V 8.5A
Stock
273
In Stock :
273
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Isolation :
3kV
Max Input Current :
2.2A
Termination :
CABLE
Voltage - Input (Max) :
264VAC
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - Output 1 :
12V
Mount :
Screw
Number of Pins :
4
Ratings :
IP67
Efficiency :
85%
Type :
Constant Voltage
Depth :
52mm
Output Power :
102W
Voltage - Rated :
370V
Termination Style :
Wire Leads
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Feature :
OCP, OVP
Max Output Power :
102W
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Voltage :
12V
Size / Dimension :
7.48Lx2.05W x 1.46 H 190.0mmx52.0mmx37.0mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
37mm
Nominal Output Voltage :
12V
Approval Agency :
CE, cURus
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
8.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Current - Output 1 :
8.5A
Weight :
630.039802g
Series :
LPV-100 (100W)