LPS6235-825MRC
Mfr.Part #
LPS6235-825MRC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
DC Resistance (DCR) :
24Ohm Max
Reach Compliance Code :
Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 day ago)
DC Resistance :
24.5 Ω
Test Frequency :
100 kHz
Package Height :
3.5 mm
Height :
3.5 mm
Frequency - Self Resonant :
700kHz
Width :
6 mm
Product Width :
6mm
Size / Dimension :
0.244 L x 0.244 W (6.20mm x 6.20mm)
Type :
DRUM CORE
Saturation Current :
67 mA
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.50mm)
Inductance :
8.2mH
Inductance-Nom (L) :
8200 µH
Inductance Tolerance :
± 20%
Tolerance :
20 %
Current - Saturation (Isat) :
52mA
RMS Current (Irms) :
85mA
Length :
6 mm
Package Length :
6 mm
Current Rating (Amps) :
85 mA
2424 (6060 Metric)
Self Resonant Frequency :
700 kHz
Rated Current-Max :
0.115 A
Package Width :
6 mm
Product Length :
6mm
Product Height :
3.5mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Pbfree Code :
Datasheets
LPS6235-825MRC
COILCRAFT LPS6235-825MRC
LPS6235-825MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD