LPS6235-823MRC
Mfr.Part #
LPS6235-823MRC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.50mm)
Diameter :
Package Height :
3.5 mm
Type :
DRUM CORE
Size / Dimension :
0.244 L x 0.244 W (6.20mm x 6.20mm)
Inductance Tolerance :
± 20%
Test Frequency :
0.1 MHz
DC Resistance :
0.315 Ω
Length :
6 mm
Construction :
RECTANGULAR
Coilcraft Inc
Height :
3.5 mm
DC Resistance (DCR) :
315mOhm Max
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Inductance :
82μH
Product Height :
3.5mm
Product Width :
6mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
460mA
Inductance-Nom (L) :
82 µH
Current Rating (Amps) :
720 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Saturation Current :
550 mA
Width :
6 mm
RMS Current (Irms) :
720mA
Package Width :
6 mm
Package Length :
6 mm
Product Length :
6mm
Rated Current-Max :
0.95 A
Datasheets
LPS6235-823MRC
LPS6235-823MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD