LPS6235-563MRC
Mfr.Part #
LPS6235-563MRC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Product Length :
6mm
Test Frequency :
100 kHz
Inductance :
56μH
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Saturation Current :
1.1 A
Q @ Freq :
Type :
Wirewound
Rated Current-Max :
1.07 A
Height :
3.5 mm
Package Width :
6 mm
Width :
6 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
1A
Size / Dimension :
0.244 L x 0.244 W (6.20mm x 6.20mm)
Product Height :
3.5mm
Tolerance :
20 %
Package Height :
3.5 mm
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Inductance Tolerance :
± 20%
RMS Current (Irms) :
750mA
Diameter :
DC Resistance (DCR) :
280mOhm Max
DC Resistance :
0.28 Ω
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.50mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package Length :
6 mm
Length :
6 mm
Brand :
Self Resonant Frequency :
12 MHz
Current Rating (Amps) :
750 mA
Product Width :
6mm
Datasheets
LPS6235-563MRC
LPS6235-563MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD