LPS6235-183MRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPS6235-183MRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
105
In Stock :
105
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Width :
6 mm
Product :
Power Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.244 L x 0.244 W (6.20mm x 6.20mm)
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Current Rating (Amps) :
1.2 A
Qualification :
AEC-Q200
Features :
Type :
Wirewound
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length :
6mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Product Type :
Fixed Inductors
Height :
3.5 mm
Series :
LPS6235
DC Resistance :
0.14 Ω
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Package :
Strip
Core Material :
Ferrite
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Core Type :
Drum
Current - Saturation (Isat) :
1.7A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Width :
6 mm
Application :
Automotive
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
1.2A
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
2424
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Tolerance :
20 %
Inductance Tolerance :
± 20%
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
Diameter :
Product Width :
6mm
Product Height :
3.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Saturation Current :
1.9 A
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Brand :
Length :
6 mm
Supplier Device Package :
2424
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
100 kHz
Package Length :
6 mm
Inductance :
18μH
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.50mm)
Number of Terminals :
2
Package Height :
3.5 mm
Rated Current-Max :
1.65 A
Self Resonant Frequency :
24 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Packaging :
MouseReel
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
LPS6235-183MRC
COILCRAFT LPS6235-183MRC
LPS6235-183MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD