LPS5015-154MRC
Mfr.Part #
LPS5015-154MRC
Package / Case
Nonstandard
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Length :
5 mm
Current - Saturation (Isat) :
230mA
DC Resistance :
3.4 Ω
Inductance Tolerance :
± 20%
Inductance :
150μH
Packaging :
MouseReel
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm Max
Package Height :
1.4 mm
Product Height :
1.4mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Size / Dimension :
0.197 L x 0.197 W (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
20 %
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
150 µH
Supplier Device Package :
Test Frequency :
100 kHz
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
250mA
Current Rating (Amps) :
250 mA
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Current-Max :
0.33 A
Package Width :
4.93 mm
Product Width :
4.8mm
Frequency - Self Resonant :
9.3MHz
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
DRUM CORE
EAR99
Brand :
Package / Case :
Nonstandard
Series :
LPS5015
Application :
Power
Package Length :
4.93 mm
Height :
1.4 mm
Self Resonant Frequency :
9.3 MHz
Width :
5 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Q @ Freq :
RoHS :
Details
Product Length :
4.8mm
Datasheets
LPS5015-154MRC
LPS5015-154MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD