LPS4018-684MRC
Mfr.Part #
LPS4018-684MRC
Package / Case
1515 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 680UH 160MA 11.5OHM SM
Inductance :
680 uH
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
4 mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Current Rating (Amps) :
120 mA
Series :
LPS4018
Reference Standard :
AEC-Q200
Test Frequency :
100 kHz
Tolerance :
20 %
Construction :
RECTANGULAR
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Frequency - Self Resonant :
3.5MHz
Core Type :
Drum
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
1515 (4040 Metric)
Package Height :
1.7 mm
DUAL ENDED
Saturation Current :
140 mA
EAR99
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.154 L x 0.154 W (3.90mm x 3.90mm)
Height :
1.8 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance-Nom (L) :
680 µH
2
Self Resonant Frequency :
3.5 MHz
Current - Saturation (Isat) :
120mA
DC Resistance (DCR) :
11.5Ohm Max
Package Length :
3.9 mm
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Application :
Automotive
Shielded :
Package Width :
3.9 mm
Rated Current-Max :
0.16 A
Diameter :
Width :
4 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance :
11.5 Ω
Datasheets
LPS4018-684MRC
LPS4018-684MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD