LPS4018-333MRC
Mfr.Part #
LPS4018-333MRC
Package / Case
1515 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 33UH 800MA 420MOHM SMD
Rated Current-Max :
0.8 A
Series :
LPS4018
Termination :
Standard
Core Type :
Drum
PCB Mount
Self Resonant Frequency :
20 MHz
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Type :
Wirewound
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.154 L x 0.154 W (3.90mm x 3.90mm)
Material - Core :
Ferrite
RoHS :
Details
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
550 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Brand :
Reference Standard :
AEC-Q200
Package Width :
3.9 mm
Current - Saturation (Isat) :
580mA
Test Frequency :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Ratings :
AEC-Q200
Width :
4 mm
Tolerance :
20 %
Application :
Automotive
POWER INDUCTOR
Diameter :
Package Height :
1.7 mm
Frequency - Self Resonant :
20MHz
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Height :
1.8 mm
Saturation Current :
680 mA
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package Length :
3.9 mm
Package / Case :
1515 (4040 Metric)
Surface Mount :
Length :
4 mm
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance :
0.42 Ω
Inductance :
33 uH
Datasheets
LPS4018-333MRC
LPS4018-333MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD