LP88-65B17
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP88-65B17
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Mount :
Plug-In, Through Hole
Current - Output (Max) :
Parallel 130mA, Series 65mA
Center Tap :
No
Secondary Winding(s) :
Dual
Termination Style :
PC Pin
Package :
Bulk
Output Voltage 2 :
44V
Series :
Low Profile Plug-In
Length :
47.625mm
Type :
Semi-Toroidal
Primary Winding(s) :
Dual
Max Power Dissipation :
6W
Height :
21.59mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Isolation Voltage :
1500 V
Height - Seated (Max) :
21.59mm
Center Tap Feature 1 :
No
Output Voltage 1 :
44V
Power - Max :
6VA
Packaging :
Bulk
Number of Secondary Winding :
2
ECCN Code :
EAR99
Output Current 1 :
0.065 A
Pulse Electronics Corporation
Product Status :
Active
Center Tap Feature 2 :
Termination :
PC Pin
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Width :
39.6748mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approvals :
UL; CSA
Published :
Surface Mount :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Weight :
0.438lb 198.67g
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 44V Series 88V
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
Primary Rating :
DUAL 115V
Voltage - Primary :
Physical Dimension :
47.625mm X 39.6748mm X 21.59mm
Output Current 2 :
0.065 A
Approval Agency :
UL; CSA
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Max Output Current :
65mA
Datasheets
LP88-65B17
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V